17 July 2018
Nawigacja
Produkty PZU Życie
Produkty PZU
Produkty PZU Życie
Pieniądze za spalony samochód tylko z AC
Pieniądze za spalony samochód tylko z ACW ciągu kilku godzin w wyniku działania podpalacza na kilku gdańskich ulicach spłonęło 19 samochodów o wartości od 1,5 tys. do 150 tys. zł. Odszkodowanie za poniesione straty dostaną tylko ci kierowcy, którzy w momencie zdarzenia posiadali ubezpieczenie AC.

Blisko 20 częściowo i całkowicie zniszczonych pojazdów, łączne straty liczone w setkach tysięcy złotych – bilans wandalizmu w jednej z dzielnic Gdańska uświadamia, że każdy bez wyjątku samochód może ulec zniszczeniu w najmniej spodziewany sposób.

Finansowe problemy związane z tego typu szkodami minimalizuje ubezpieczenie autocasco (AC). Z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wynika jednak, że tylko 25 proc. posiadaczy obowiązkowego OC kupuje również dobrowolne AC. Statystycznie na odszkodowanie po zniszczeniach wskutek wandalizmu może więc liczyć tylko co czwarty kierowca…

- Mała liczba zawieranych ubezpieczeń AC wynika z dobrowolnego charakteru ochrony oraz powszechnego przekonania, że jest ono przeznaczone tylko dla właścicieli młodszych samochodów. Oprócz tego kierowcy bardzo często traktują ubezpieczenia komunikacyjne jako nieprzydatny wydatek i w rezultacie kupują wyłącznie OC, ponieważ z niego po prostu nie można zrezygnować.

Trzeba jednak pamiętać, że obowiązkowa polisa OC chroni właściciela samochodu tylko wtedy, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. Jest natomiast nieprzydatna, kiedy kierowca potrzebuje pomocy przy własnym samochodzie. Dlatego w przypadku kradzieży, samodzielnego uszkodzenia auta, zniszczenia go w wyniku aktów wandalizmu lub działania sił przyrody zadziała wyłącznie AC.

Nie tylko dla nowych samochodów…

W Gdańsku podpalacz niszczył zarówno starsze, jak i młodsze samochody o wartości od 1,5 tys. do 150 tys. zł. Czy polisę AC mogli mieć tylko właściciele nowszych aut, które w większym stopniu narażone są na kradzież, a ich naprawa kosztuje najwięcej? Nie, choć z taką opinią można się często spotkać. W rzeczywistości coraz więcej towarzystw proponuje AC posiadaczom starszych samochodów.

- Niektórzy ubezpieczyciele sprzedają AC nawet na 15-letnie pojazdy, a w przypadku stałych klientów potrafią całkowicie znieść barierę stanowioną przez rocznik auta. Problem kierowców polega jedynie na ustaleniu, w których towarzystwach uda im się ubezpieczyć wiekowy już pojazd.

Zobacz ubezpieczenie AC w PZU
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.03 172,951 unikalne wizyty